District |
Democrat |
Republican |
Counties Covered |
1 |
Patrick Harkins (I) |
No candidate |
Erie |
2 |
Robert Merski - WINNER |
Timothy Kuzma |
Erie |
3 |
Ryan Bizzarro (I) |
No candidate |
Erie |
4 |
No candidate |
Curtis Sonney (I) |
Erie |
5 |
No candidate |
Barry J. Jozwiak (I) |
Berks |
6 |
No candidate |
Bradley Roae (I) |
Crawford & Erie |
7 |
Mark Longietti (I) |
No candidate |
Mercer |
8 |
Lisa Boeving-Learned |
Tedd Nesbit (I) - WINNER |
Butler & Mercer |
9 |
Chris Sainato (I) - WINNER |
Gregory Michalek |
Lawrence |
10 |
Green Party Challenger |
Aaron Bernstine (I) - WINNER |
Beaver, Butler & Lawrence |
11 |
Independent Challenger |
Brian Ellis (I) - WINNER |
Butler |
12 |
Daniel Smith Jr. |
Daryl Metcalfe (I) - WINNER |
Butler |
13 |
Susannah Walker |
John Lawrence (I) - WINNER |
Chester & Lancaster |
14 |
Amy Fazio |
Jim Marshall (I) - WINNER |
Beaver & Butler |
15 |
Terri Mitko |
Joshua Kail - WINNER |
Beaver & Washington |
16 |
Robert Matzie (I) |
No candidate |
Allegheny & Beaver |
17 |
No candidate |
Parke Wentling (I) |
Crawford, Erie, Lawrence & Mercer |
18 |
James Lamb III |
Gene DiGirolamo (I) - WINNER |
Bucks |
19 |
Jake Wheatley Jr. (I) |
No candidate |
Allegheny |
20 |
Adam Ravenstahl (I) |
No candidate |
Allegheny |
21 |
Sara Innamorato - WINNER |
Write-in candidate |
Allegheny |
22 |
Peter Schweyer (I) |
No candidate |
Lehigh |
23 |
Dan Frankel (I) - WINNER |
Green Party Challenger |
Allegheny |
24 |
Edward Gainey (I) |
No candidate |
Allegheny |
25 |
Brandon Markosek - WINNER |
Stephen Schlauch |
Allegheny |
26 |
Pamela Hacker |
Timothy Hennessey (I) - WINNER |
Chester & Montgomery |
27 |
Daniel Deasy Jr. (I) |
No candidate |
Allegheny |
28 |
Emily Skopov |
Mike Turzai (I) - WINNER |
Allegheny |
29 |
Andrew Dixon |
Meghan Schroeder - WINNER |
Bucks |
30 |
Elizabeth Monroe |
Lori Mizgorski - WINNER |
Allegheny |
31 |
Perry Warren (I) - WINNER |
Ryan Gallagher |
Bucks |
32 |
Anthony DeLuca (I) |
No candidate |
Allegheny |
33 |
Frank Dermody (I) - WINNER |
Joshua Nulph |
Allegheny & Westmoreland |
34 |
Summer Lee |
No candidate |
Allegheny |
35 |
Austin Davis (I) |
No candidate |
Allegheny |
36 |
Harry Readshaw III (I) |
No candidate |
Allegheny |
37 |
Suzanne Delahunt |
Mindy Fee (I) - WINNER |
Lancaster |
38 |
William Kortz II (I) |
No candidate |
Allegheny |
39 |
Robert Rhoderick Jr. |
Michael Puskaric - WINNER |
Allegheny & Washington |
40 |
Sharon Guidi |
Natalie Mihalek Stuck - WINNER |
Allegheny & Washington |
41 |
Michele Wherley |
Brett Miller (I) - WINNER |
Lancaster |
42 |
Dan Miller (I) |
No candidate |
Allegheny |
43 |
Jennie Porter |
Keith Greiner (I) - WINNER |
Lancaster |
44 |
Michele Knoll |
Valerie Gaydos - WINNER |
Allegheny |
45 |
Anita Astorino Kulik (I) |
No candidate |
Allegheny |
46 |
Byron Timmins |
Jason Ortitay (I) - WINNER |
Allegheny & Washington |
47 |
Michael Wascovich |
Keith Gillespie (I) - WINNER |
York |
48 |
Clark Mitchell Jr. |
Timothy O'Neal (I) - WINNER |
Washington |
49 |
Steven Toprani - Too close to call |
Bud Cook (I) - Too close to call |
Fayette & Washington |
50 |
Pam Snyder (I) - WINNER |
Elizabeth McClure |
Fayette, Greene & Washington |
51 |
Timothy Mahoney |
Matthew Dowling (I) - WINNER |
Fayette & Somerset |
52 |
Ethan Keedy |
Ryan Warner (I) - WINNER |
Fayette & Westmoreland |
53 |
Steven Malagari - WINNER |
George Szekely II |
Montgomery |
54 |
Jonathan McCabe |
Robert Brooks - WINNER |
Allegheny & Westmoreland |
55 |
Joseph Petrarca (I) |
No candidate |
Armstrong, Indiana & Westmoreland |
56 |
Douglas Hunt |
George Dunbar (I) - WINNER |
Westmoreland |
57 |
Collin Warren |
Eric Nelson (I) - WINNER |
Westmoreland |
58 |
Mary Popovich |
Justin Walsh (I) - WINNER |
Westmoreland |
59 |
Clare Dooley |
Mike Reese (I) - WINNER |
Somerset & Westmoreland |
60 |
No candidate |
Jeffrey Pyle (I) |
Armstrong, Butler & Indiana |
61 |
Liz Hanbidge - WINNER |
Catherine Harper (I) |
Montgomery |
62 |
Logan Dellafiora |
James Struzzi II - WINNER |
Indiana |
63 |
Conrad Warner |
Donna Oberlander (I) - WINNER |
Armstrong, Clarion & Forest |
64 |
John Kluck |
R. Lee James (I) - WINNER |
Butler & Venango |
65 |
No candidate |
Kathy Rapp (I) |
Crawford, Forest & Warren |
66 |
Kerith Taylor |
Cris Dush (I) - WINNER |
Indiana & Jefferson |
67 |
Maryanne Cole |
Martin Causer (I) - WINNER |
Cameron, McKean & Potter |
68 |
Carrie Heath |
Clint Owlett (I) - WINNER |
Bradford, Potter & Tioga |
69 |
Jeff Cole |
Carl Metzgar (I) - WINNER |
Bedford & Somerset |
70 |
Matthew Bradford (I) - WINNER |
Christopher Mundiath |
Montgomery |
71 |
Bryan Barbin (I) |
James Rigby - WINNER |
Cambria & Somerset |
72 |
Frank Burns (I) - WINNER |
Gerald Carnicella |
Cambria |
73 |
No candidate |
Thomas Sankey (I) |
Cambria & Clearfield |
74 |
Dan Williams - WINNER |
Amber Turner |
Chester |
75 |
No candidate |
Matt Gabler (I) |
Clearfield & Elk |
76 |
Michael Hanna Jr. |
Stephanie Borowicz - WINNER |
Centre & Clinton |
77 |
Scott Conklin (I) |
No candidate |
Centre |
78 |
Deborah Baughman |
Jesse Topper (I) - WINNER |
Bradford, Franklin & Fulton |
79 |
No candidate |
Louis Schmitt Jr. |
Blair |
80 |
Laura Burke |
James Gregory - WINNER |
Blair |
81 |
Richard Rogers Sr. |
Richard Irvin (I) - WINNER |
Centre, Huntingdon & Mifflin |
82 |
Robert Cunningham |
Johnathan Hershey - WINNER |
Franklin, Juniata & Mifflin |
83 |
Airneezer Page-Delahaye |
Jeff Wheeland (I) - WINNER |
Lycoming |
84 |
Linda Sosniak |
Garth Everett (I) - WINNER |
Lycoming & Union |
85 |
Jennifer Rager-Kay |
Fred Keller (I) - WINNER |
Snyder & Union |
86 |
Karen Anderson |
Mark K. Keller (I) - WINNER |
Cumberland & Perry |
87 |
Sean Quinlan |
Greg Rothman (I) - WINNER |
Cumberland |
88 |
Jean Marie Foschi |
Sheryl Delozier (I) - WINNER |
Cumberland |
89 |
No candidate |
Rob Kauffman (I) |
Franklin |
90 |
No candidate |
Paul Schemel (I) |
Franklin |
91 |
Marty Qually |
Dan Moul (I) - WINNER |
Adams |
92 |
Shanna Danielson |
Dawn Keefer (I) - WINNER |
Cumberland & York |
93 |
Delma Rivera-Lytle |
Mike Jones - WINNER |
York |
94 |
Stephen Snell |
Stanley Saylor (I) - WINNER |
York |
95 |
Carol Hill-Evans (I) |
No candidate |
York |
96 |
Michael Sturla (I) |
No candidate |
Lancaster |
97 |
Dana Gulick |
Steven Mentzer (I) - WINNER |
Lancaster |
98 |
Mary Auker-Endres |
David Hickernell (I) - WINNER |
Dauphin & Lancaster |
99 |
Elizabeth Malarkey |
David H. Zimmerman (I) - WINNER |
Lancaster |
100 |
Dale Hamby |
Bryan Cutler (I) - WINNER |
Lancaster |
101 |
Cesar Liriano |
Frank Ryan (I) - WINNER |
Lebanon |
102 |
No candidate |
Russell Diamond (I) |
Lebanon |
103 |
Patty Kim (I) - WINNER |
Anthony Harrell |
Dauphin |
104 |
Patricia Smith |
Susan Helm (I) - WINNER |
Dauphin & Lebanon |
105 |
Eric Epstein |
Andrew Lewis - WINNER |
Dauphin |
106 |
Jill Linta |
Thomas Mehaffie (I) - WINNER |
Dauphin |
107 |
Sarah Donnelly |
Kurt Masser (I) - WINNER |
Columbia, Montour & Northumberland |
108 |
No candidate |
Lynda Schlegel Culver (I) |
Northumberland & Snyder |
109 |
Edward Sanders III |
David Millard (I) - WINNER |
Columbia |
110 |
Donna Iannone |
Tina Pickett (I) - WINNER |
Bradford, Sullivan & Susquehanna |
111 |
Rebecca Kinney |
Jonathan Fritz (I) - WINNER |
Susquehanna & Wayne |
112 |
Kyle Mullins - WINNER |
Ernest Lemoncelli |
Lackawanna |
113 |
Martin Flynn (I) |
No candidate |
Lackawanna |
114 |
Sid Michaels Kavulich (I) |
No candidate |
Lackawanna |
115 |
Maureen Madden (I) - WINNER |
David Parker |
Monroe |
116 |
No candidate |
Tarah Toohil (I) |
Luzerne |
117 |
No candidate |
Karen Boback (I) |
Lackawanna, Luzerne & Wyoming |
118 |
Mike Carroll (I) |
No candidate |
Lackawanna & Luzerne |
119 |
Gerald Mullery (I) - WINNER |
Justin Behrens |
Luzerne |
120 |
No candidate |
Aaron Kaufer (I) |
Luzerne |
121 |
Eddie Day Pashinski (I) - WINNER |
Sue Henry |
Luzerne |
122 |
Kara Scott |
Doyle Heffley (I) - WINNER |
Carbon |
123 |
Neal Goodman (I) |
No candidate |
Schuylkill |
124 |
No candidate |
Jerry Knowles (I) |
Berks, Carbon & Schuylkill |
125 |
No candidate |
Mike Tobash (I) |
Dauphin & Schuylkill |
126 |
Mark Rozzi (I) |
No candidate |
Berks |
127 |
Thomas Caltagirone (I) - WINNER |
Vincent Gagliardo Jr. |
Berks |
128 |
Douglas Metcalfe |
Mark Gillen (I) - WINNER |
Berks & Lancaster |
129 |
Tricia Wertz |
Jim Cox (I) - WINNER |
Berks & Lancaster |
130 |
No candidate |
David Maloney (I) |
Berks |
131 |
Andrew Lee |
Justin Simmons (I) - WINNER |
Lehigh, Montgomery & Northampton |
132 |
Michael Schlossberg (I) |
No candidate |
Lehigh |
133 |
Jeanne McNeill (I) |
No candidate |
Lehigh |
134 |
Thomas Applebach |
Ryan Mackenzie (I) - WINNER |
Berks & Lehigh |
135 |
Steve Samuelson (I) |
No candidate |
Northampton |
136 |
Robert Freeman (I) |
No candidate |
Northampton |
137 |
Amy Cozze |
Joe Emrick (I) - WINNER |
Northampton |
138 |
Dean Donaher |
Marcia Hahn (I) - WINNER |
Northampton |
139 |
Orlando Marrero |
Michael Peifer (I) - WINNER |
Pike & Wayne |
140 |
John Galloway (I) |
No candidate |
Bucks |
141 |
Tina Davis (I) - WINNER |
Anthony Sposato |
Bucks |
142 |
Lauren Lareau |
Frank Farry (I)- WINNER |
Bucks |
143 |
Wendy Ullman - WINNER |
Joseph Flood |
Bucks |
144 |
Meredith Buck |
F. Todd Polinchock - WINNER |
Bucks |
145 |
Brian Kline |
Craig Staats (I) - WINNER |
Bucks |
146 |
Joseph Ciresi- WINNER |
Thomas Quigley (I) |
Montgomery |
147 |
Joshua Camson |
Marcy Toepel (I)- WINNER |
Montgomery |
148 |
Mary Jo Daley (I) |
No candidate |
Montgomery |
149 |
Tim Briggs (I) |
No candidate |
Montgomery |
150 |
Joseph Webster - WINNER |
Nick Fountain |
Montgomery |
151 |
Sara Johnson Rothman |
Todd Stephens (I) - WINNER |
Montgomery |
152 |
Daryl Boling |
Thomas Murt (I) - WINNER |
Montgomery & Philadelphia |
153 |
Ben Sanchez - WINNER |
Douglas Beaver Jr. |
Montgomery |
154 |
Steve McCarter (I) - WINNER |
Kathleen Bowers |
Montgomery |
155 |
Danielle Otten - WINNER |
Becky Corbin (I) |
Chester |
156 |
Carolyn Comitta (I) - WINNER |
Nicholas Deminski |
Chester |
157 |
Melissa Shusterman- WINNER |
Warren Kampf (I) |
Chester & Montgomery |
158 |
Christina Sappey- WINNER |
Eric Roe (I) |
Chester |
159 |
Brian Kirkland (I) - WINNER |
Ruth Moton |
Delaware |
160 |
Anton Andrew |
Stephen Barrar (I)- WINNER |
Chester & Delaware |
161 |
Leanne Krueger-Braneky (I) - WINNER |
Patti Rodgers Morrisette |
Delaware |
162 |
David Delloso - WINNER |
May Hopper |
Delaware |
163 |
Michael Zabel - WINNER |
Jamie Santora (I) |
Delaware |
164 |
Margo Davidson (I) - WINNER |
Inderjit Bains |
Delaware |
165 |
Jennifer O’Mara - WINNER |
Alexander Charlton (I) |
Delaware |
166 |
Gregory Vitali (I) - WINNER |
Baltazar Rubio |
Delaware & Montgomery |
167 |
Kristine Howard- WINNER |
Duane Milne (I) |
Chester |
168 |
Kristin Seale |
Christopher Quinn (I)- WINNER |
Delaware |
169 |
Sarah Hammond |
Kate Anne Klunk (I) - WINNER |
York |
170 |
Michael Doyle Jr. |
Martina White (I) - WINNER |
Philadelphia |
171 |
Erin McCracken |
Kerry Benninghoff (I) - WINNER |
Centre & Mifflin |
172 |
Kevin Boyle (I) |
No candidate |
Montgomery & Philadelphia |
173 |
Michael Driscoll (I) |
No candidate |
Philadelphia |
174 |
Edward Neilson (I) |
No candidate |
Philadelphia |
175 |
Mary Isaacson |
No candidate |
Philadelphia |
176 |
Claudette Williams |
Jack Rader Jr. (I) - WINNER |
Monroe |
177 |
Joseph Hohenstein- WINNER |
Patty Kozlowski |
Philadelphia |
178 |
Helen Tai (I) |
Wendi Thomas - WINNER |
Bucks |
179 |
Jason Dawkins (I) |
No candidate |
Philadelphia |
180 |
Angel Cruz (I) |
No candidate |
Philadelphia |
181 |
Malcolm Kenyatta - WINNER |
Thomas Milton Street |
Philadelphia |
182 |
Brian Sims (I) |
No candidate |
Philadelphia |
183 |
Jason Ruff |
Zachary Mako (I)- WINNER |
Lehigh & Northampton |
184 |
Elizabeth Fiedler |
No candidate |
Philadelphia |
185 |
Maria Donatucci (I) |
No candidate |
Delaware & Philadelphia |
186 |
Jordan Harris (I) |
No candidate |
Philadelphia |
187 |
Michael Blichar Jr. |
Gary Day (I)- WINNER |
Berks & Lehigh |
188 |
James Roebuck Jr. (I) |
No candidate |
Philadelphia |
189 |
Adam Rodriguez |
Rosemary Brown (I)- WINNER |
Monroe & Pike |
190 |
Vanessa Lowery Brown (I) |
No candidate |
Philadelphia |
191 |
Joanna McClinton (I) |
No candidate |
Delaware & Philadelphia |
192 |
Morgan Cephas (I) |
No candidate |
Philadelphia |
193 |
Matthew Nelson |
Torren Ecker - WINNER |
Adams & Cumberland |
194 |
Pamela DeLissio (I) - WINNER |
Sean Stevens |
Montgomery & Philadelphia |
195 |
Donna Bullock (I) |
No candidate |
Philadelphia |
196 |
No candidate |
Seth Grove (I) |
York |
197 |
Danilo Burgos |
No candidate |
Philadelphia |
198 |
Rosita Youngblood (I) |
No candidate |
Philadelphia |
199 |
Joseph McGinnis Jr. |
Barbara Gleim - WINNER |
Cumberland |
200 |
Christopher Rabb (I) |
No candidate |
Philadelphia |
201 |
Stephen Kinsey (I) |
No candidate |
Philadelphia |
202 |
Jared Solomon (I) |
No candidate |
Philadelphia |
203 |
Isabella Fitzgerald (I) |
No candidate |
Philadelphia |